Varje onsdag åker förskolan Äventyret på utflykt till något spännande ställe. Den här gången väntar en resa bland stjärnor och planeter i vårt solsystem.
Lo, Charlie och de andra barnen får uppleva tyngdlösa mellanmål, trassliga rymddräkter och en studsig månpromenad!
Förskolan Äventyret på rymdresa är en kombinerad fakta- och bilderbok där läsaren får följa med på en utflykt som blandar vardagliga händelser på förskolan med spännande fakta om rymden. Boken är faktagranskad av Gavin Kenny, planetgeolog och forskare vid Naturhistoriska Riksmuseet.
Författare: Sofie Järlesäter
Bokdjungeln –
Vilken härlig och kreativ förskola barnen i boken går på! Verkligen inspirerande.
Sedan vi fick hem boken har vi hunnit läsa den x antal gånger. Penny (3 år) tycker det är väldigt spännande att läsa om förskolans äventyr i rymden. Om ett tag kommer hon nog även förstå så pass mycket att hon kan svara på frågorna längst bak i boken. Jag tänker att boken passar att läsa så väl hemma som på just förskolan. Jag upplever också att boken kan vara en fin introduktion till att prata om planeter och rymden.
En väldigt fin bok och vi vill så klart veta vart Förskolan Äventyret ska åka nästa gång.
Hans O –
På ett trevligt och pedagogiskt sätt berättas förskolebarnens fantasiresa ut i rymden och deras äventyr där. Våra barn på 4 och 6 uppskattar den verkligen, boken har lästs om flera gånger. Spännande och lärande för barn. Rekommenderas!