Där himlen finns, finns jag är en barnbok för 36 år av författaren Leah Zepeda Persson, som ges ut i januari 2026. Boken handlar om att möta och bearbeta svåra känslor tillsammans, och om kärleken som aldrig försvinner.  

– Min förhoppning är att boken ska vara en tröstande och hoppfull berättelse som ger barn en trygg plats där de vågar prata om det som är svårt. Genom berättelsen får de möjlighet att sätta ord på sina känslor och tankar kring sorg och döden, säger Leah Zepeda Persson. 

Författaren bor på Lidingö och arbetar som handledare i sorgbearbetning, föreläsare och poddare. Hon får energi av att stötta andra och påminna om vikten att ta vara på nuet.  

– Boken är samtidigt en hyllning till alla änglabarn och deras familjer, en påminnelse om att kärleken aldrig dör och att vi alltid bär våra kära med oss, oavsett var de befinner sig.