Kärlekens andra chans är en bok av författaren Göran Gustafsson som riktar sig mot både unga och vuxna läsare. Boken ges ut i november 2025 och handlar om en ung pojke som i slutet av 1960-talet hittar ett gammalt svartvitt fotografi i en skokartong föreställande en ung kvinna som dog 1934. Som vuxen man bygger han en tidsmaskin och bestämmer sig för att rädda henne. Han vill att hon ska få leva sitt liv, det liv hon ursprungligen förvägrades att leva.
– Anledningen till att jag skrev den här boken var helt enkelt att jag själv ville läsa den. Det är en kärlekshistoria inramad av vetenskap och tidsresor. Jag hade haft grundidén i nästan tjugo år och när jag fick ett ledigt år i samband med en företagsförsäljning och pandemin tog jag tag i det och skrev. Jag ville veta vad som hände om man fick möjlighet att ändra på historien, säger Göran Gustafsson.


Författaren är uppvuxen i Vingåker, arbetar som systemutvecklare och programmerare, och är bosatt i Katrineholm. Vid sidan av skrivandet är han intresserad av datorer, musik, film och resor.
– Det här är en berättelse om kärlek, längtan, tidsresor samt orsak och verkan. Kan man ge livet och kärleken en andra chans? Om man kan ändra på historiska skeenden kan livet ta andra vändningar än det ursprungligen gjorde, men det kanske inte bara ger positiva effekter. Kärlek och empati kan visserligen frigöras men så kan även hat och ondska. En orsak ger alltid en verkan.