Fereshtahs värld är Kabul – en stad där en flicka kan drömma om att bli läkare. Medan andra flickor bereds för äktenskap, fyller hon sina händer med skolböcker, uppmuntrad av en familj som tror på henne. Hon har en klar bild av vägen hon vill vandra, och på den första skoldagen får hon äntligen ta sina första steg mot sin dröm.
Men lyckan varar inte länge. När krigets skuggor tätnar över Kabul slits Fereshtah brutalt loss från livet som hon känner till det. Samhället sätter nya gränser, där skolans dörrar stängs och män med vapen säger åt henne att gå.
Eskaleringen av kriget får familjen att inse att ingen av dem har någon framtid i Kabul längre, och tillsammans måste de lämna allt de älskar för ett liv som flyktingar. Resan kommer att bli lång och Fereshtahs enda tillgång är drömmen som brinner inom henne. En låga som kommer att utmanas när rädsla och oro blir vardag. Kommer den hinna slockna innan hon får möjligheten att vandra drömmens väg igen?
Mina röda skor är en roman baserad på verkliga händelser. Den hyllar varje flickas rätt att drömma – och skildrar kampen för att drömmarna ska bli verklighet.
Författare: Farhad Rashed Khan

Annica Östlund –
En djupt gripande berättelse om Fereshtahs barndom, som börjar i Afghanistan och fortsätter genom flykten till Pakistan, vidare till Iran och slutligen Sverige. Det är en resa där varje steg kantas av nya svårigheter, förluster och uppoffringar.
Allt Fereshtah drömmer om är att få gå i skolan. Hon längtar, väntar och räknar ner dagarna till skolstarten. Som flicka måste hon vänta två år längre än sina bröder innan det äntligen blir hennes tur att dra på sig de röda skorna och korsa gatan till skolbyggnaden.
Men drömmen blir kortvarig. Hon hinner bara gå nio dagar i skolan innan familjen tvingas fly. Sekulära och utbildade afghaner är inte längre säkra i sitt eget land.
Under de långa åren på flykt får Fereshtah aldrig återvända till skolbänken. I stället möter hon utanförskap, fattigdom och diskriminering. Med en sjuårings naiva hoppfullhet tror hon att freden ska komma innan mullbärsträden vid moskén hunnit mogna. Det är en tanke som skär rakt genom hjärtat, eftersom vi som läsare vet det hon ännu inte vet. Att freden aldrig kommer.
Berättelsen väcker starka känslor. Ena stunden fylls jag av hopp, värme och beundran inför familjens styrka. I nästa känner jag skräcken inför de fallande missilerna, våldet och den ständiga otryggheten som omger dem. Det är omöjligt att inte beröras av de livsöden som skildras.
Samtidigt är det inte mörkret som dröjer sig kvar hos mig efter sista sidan. Det är Fereshtah själv. Hennes envishet, drömmar och vägran att låta omständigheterna definiera vem hon är. Trots allt familjen utsätts för vägrar hon låta mörkret tysta hennes röst. Hon håller envist fast vid sin dröm om utbildning och sitt mål att en dag bli läkare.
Det är just där bokens största styrka ligger. Mitt i all sorg, orättvisa och förtvivlan lyckas den förmedla ett hopp. Hoppet om att kunskap, mod och envishet kan bära en människa genom det allra mörkaste.
Evelina (evelinas_boktips) –
Fereshtahs värld är Kabul- en stad där en flicka kan drömma om att bli läkare. Medan andra flickor bereds för äktenskap, fyller hon sina händer med skolböcker, uppmuntrad av en familj som tror på henne. Hon har en klar bild av vägen hon vill vandra, och på den första skoldagen får hon äntligen ta sina första steg mot sin dröm. Men lyckan varar inte länge. När krigets skuggor tätnar över Kabul slits Fereshtah brutalt loss från livet som hon känner till. Samhället sätter nya gränser, där skolans dörrar stängs och män med vapen säger åt henne att gå. En väldigt fin och vacker bok om en flicka som har en stor dröm. Men vägen dit blir svår både för henne själv och för sin familj. En väg som kantas av krig och flykt. Men hon vägrar ge upp sin dröm