Ivar bor i en by utanför Haparanda. Storebror Lasse är hemma den här lördagen för att baka en tårta. Det är inte ofta det bjuds på tårta, så Ivar och hans syskon väntar och väntar på att den ska bli klar. Men när tårtan äntligen är färdig händer någonting märkligt. Den försvinner! Vad ska Ivar göra nu?
Författare: Susanne Joki
Illustratör: Lars Saransalmi
Illustratör: Lars Saransalmi

Kristina Lindahl –
En underbar bilderbok utan pekpinnar. För förskolebarn öppnar den verkligen upp till diskussion om vad som är rätt och fel om man skulle vilja det eller så låter man den bara vara en riktigt spännande vardagshistoria. Boken fungerar även för lågstadiebarn att läsa själv. Välskriven med en underbar dramaturgi. Missa inte denna lilla pärla som också har fantastiska illustrationer.
Roger Fogelius –
Helt underbar bok, så uppskattad av ungarna.
Karin Karlsson –
En riktigt härlig och charmig barnbok! Ivar och tårtan fångar syskonliv med både värme och humor, och bjuder dessutom på en oväntad vändning som gör läsningen extra rolig. Språket är lätt och mysigt, och berättelsen passar perfekt för högläsning. En bok som både överraskar och engagerar – starkt rekommenderad!
Thomas Gustafsson –
En otroligt rolig bok med en överraskande vändning. De fina illustrationerna gör det enkelt för de yngre barnen att följa med när känslorna förändras längs med den spännande berättelsen. Historien uppskattas av både barn och vuxna.