– Skriv att du vill gifta dig med henne, hon sitter nog och väntar, sa Albert.
– Jag är inte säker på det. Hon har större planer för sitt liv än ett äktenskap med mig. Det är ändå svårt att förstå en kvinna som kan hänge sig så åt kärlek och sedan bara försvinna.
Adolf fick inte gehör för sin uppfattning att välutbildade kvinnor skulle rata en sågverksarbetare till fästman. Albert sa att det inte var sådant som räknades utan mer ens personlighet.
Adolf och Albert emigrerar till Amerika, Eva och Hanna stannar i Sverige. Alla fyra söker ett bättre liv avlägset från den gamla familjen, i en tid av industriell utveckling där även kvinnor har börjat ta plats.
Samhället bygger på arbete, utbildning och företagsamhet, men för var och en finns även en förhoppning om kärlek.
En norrländsk historia handlar om glädje, sorg, förhoppning och besvikelse, men framför allt om kärlek människor emellan.
Författare: Svante Hugosson

Anja H –
En riktig pärla!
”En norrländsk historia” är en härlig och omväxlande berättelse om livet i Norrland i slutet av 1800-talet.
Boken följer två spår, hamnarbetarna Adolf och Albert som emigrerar till Amerika samt Eva och väninnan Hanna som stannar i Sverige. På olika sätt söker de alla ett bättre och friare liv i den nya industriella tiden där kvinnor långsamt börjar ta plats i samhället.
Det här är en mysig läsupplevelse om förhoppningar och besvikelser, glädje och sorg. Författaren har vävt in flera verkliga händelser i berättelsen vilket också lyfter läsupplevelsen. Rekommenderas!
Björn Dahlin –
Är Du det minsta intresserad av vårt förflutna, släktforskning, slutet på 1800-talet och emigrationen till Amerika kan jag varmt rekommendera ”En norrländsk historia”.
Här har författaren med verkliga personer från ett släktträd samt historiska händelser, byggt en trovärdig historia. Den utspelar sig i Norrland, Stockholm och Nordamerika. Noggrann research gör hela historien trovärdig.
På detta skelett av historiska händelser och släktforskning har författaren hängt en
underhållande och spännande historia. Man blir nyfiken på fortsättningen. Hur kommer det att gå för våra huvudpersoner?
Rekommenderar varmt Svante Hugossons ”En norrländsk historia”.
Eva LE –
En Norrländsk historia av Svante Hugosson är en varm, ömsint, spännande historisk roman som känns genuin och genomarbetad. Verklighetsbakgrunden ger tyngd och perspektiv åt romanen som med sin enkelhet i anslaget spänner över en mängd viktiga livsfrågor som kärlek, solidaritet, glädje, sorg, förhoppning och besvikelse.
Släkthistorien väver på ett oerhört fint sätt ihop industrialismens, fr a den norrländska sågverkshistoriens, framväxt med emigrationen till Nordamerika, arbetarrörelsens framväxt, kvinnofrågan och frikyrkans roll med den lilla människans svåra livsvillkor under andra hälften av 1800-ta alet.
En njutbar läsupplevelse med ett mycket fint språk. En riktig bladvändare. Läs den!
Eva LE –
En Norrländsk historia av Svante Hugosson är en varm, ömsint, spännande historisk roman som känns genuin och genomarbetad. Verklighetsbakgrunden ger tyngd och perspektiv åt romanen som med sin enkelhet i anslaget spänner över en mängd viktiga livsfrågor som kärlek, solidaritet, glädje, sorg, förhoppning och besvikelse.
Släkthistorien väver på ett oerhört fint sätt ihop industrialismens, fr a den norrländska sågverkshistoriens, framväxt med emigrationen till Nordamerika, arbetarrörelsens framväxt, kvinnofrågan och frikyrkans roll med den lilla människans svåra livsvillkor under andra hälften av 1800-talet.
En njutbar läsupplevelse med ett mycket fint språk. En riktig bladvändare. Läs den!